Zima donosi prijatne noći u toplim zatvorenim prostorima, ali jedan deo vašeg doma koji ne treba zanemariti je potkrovlje. Pravilna ventilacija potkrovlja neophodna je tokom cele godine, čak i tokom hladnijih meseci.

Međutim, kada temperatura padne, izazov postaje kako provetriti tavan bez gubitka dragocene toplote. Evo nekoliko saveta kako možete postići savršenu ravnotežu između održavanja topline i osiguravanja da vaše potkrovlje ostane dobro provetreno tokom zime.

Iako može izgledati kontraproduktivno provetravati potkrovlje u hladnijim mesecima, to je zapravo ključno iz nekoliko razloga.

Prvo, sprečava nakupljanje vlage: topli vazduh iz vašeg doma diže se u potkrovlje, a ako nije ventiliran, može se kondenzovati na hladnim površinama, što dovodi do rasta buđi, truljenja drveta, pa čak i oštećenja izolacije. Štaviše, loša ventilacija zimi može doprineti stvaranju ledenih brana – kada topao vazduh u potkrovlju topi sneg na krovu, koji se zatim ponovo smrzava duž ivica krova, uzrokujući da se voda vraća ispod šindre i na kraju ustajali vazduh zarobljen u potkrovlje može dozvoliti da se akumuliraju prašina, alergeni i zagađivači, što potencijalno utiče na kvalitet vazduha u vašem domu.

Dakle, prikupili smo nekoliko saveta za efikasno provetravanje potkrovlja:

1. Ugradnja dobre izolacije

Počnite tako što ćete se uveriti da je vaše potkrovlje pravilno izolovano. Dobra izolacija osigurava da toplota stvorena u vašem domu ostane u vašim životnim prostorima, a ne da curi kroz potkrovlje. Izolacija takođe pomaže da se reguliše temperatura, tako da nije ni previše hladno ni previše toplo.

2. Krovna ventilacija i sofiti

Najbolji način za provetravanje potkrovlja zimi je postavljanje otvora na krovu i sofitu. Ovi otvori rade tako što stvaraju stabilan protok vazduha. Hladan vazduh ulazi kroz otvore na sofitu i izbacuje topli vazduh kroz greben.

Ovaj sistem pasivne ventilacije se ne oslanja na ventilatore ili električne komponente i održava protok vazduha u potkrovlju bez gubitka toplote iz životnih prostora. Krovni otvori takođe smanjuju rizik od nakupljanja vlage, a istovremeno održavaju tavan hladnim, što pomaže u sprečavanju ledenih brana.

3. Pukotine koje treba začepiti

Praznine i pukotine oko poda ili bilo koje pristupne tačke mogu dozvoliti da topli vazduh iz vašeg doma uđe u potkrovlje. Ovo ne samo da smanjuje efikasnost vašeg grejanja, već doprinosi i nakupljanju vlage, jer topli vazduh nosi vlagu sa sobom. Zapečatite ova curenja zaptivačem, izolacijom ili izolacionom penom. Obratite posebnu pažnju na oblasti oko dimnjaka, ugradnog osvetljenja i otvora cevi, jer su oni uobičajeni izvori curenja vazduha.

4. Pametno korišćenje ventilatora

Ventilatori u potkrovlju mogu pomoći u povećanju cirkulacije vazduha, ali ih zimi treba koristiti oprezno. Ako se nepravilno koriste, oni zapravo mogu izvući toplotu iz vašeg doma u potkrovlje.

Zato se umesto toga odlučite za ventilatore u potkrovlju na solarni pogon ili modele opremljene termostatom. Ovi ventilatori se automatski aktiviraju kada se prekorače pragovi vlage ili temperature, pomažući da se održi zdravo okruženje u potkrovlju bez izvlačenja toplog vazduha iz vašeg doma.

5. Ventilacija kad god je potrebno

U nekim slučajevima, vašem potkrovlju će možda trebati samo periodična ventilacija, posebno ako je već dobro izolovano. U blagim zimskim danima možete otvoriti prozore na kratko da uđe svež vazduh bez drastičnog uticaja na temperaturu. Pored toga, određeni VELUX krovni prozori su takođe opremljeni ventilacionim poklopcem za uživanje u svežem vazduhu čak i kada je prozor potpuno zatvoren. Na ovaj način će krovni prozor ostati zaključan, ali vazduh može ući u prostoriju kroz ugrađeni vazdušni filter koji štiti od prašine i insekata.

Ako tražite načine da poboljšate ventilaciju potkrovlja, VELUX nudi niz visokokvalitetnih krovnih prozora dizajniranih uz energetsku efikasnost i adekvatnu ventilaciju u vašem domu, pomažući vam da održite savršenu ravnotežu svežeg vazduha i topline.

Posetite naš sajt i popunite upitnik!
Ubrzo ćemo vas kontaktirati.