Mnogima od nas, prva asocijacija na potkrovlje je privilegija uživanja u prostoru koji se nalazi na najvišem mestu zgrade. Možda je postalo veoma moderno, a samim tim i poželjno živeti u potkrovlju, ali pored trenda, iza te želje se nalazi jedan veoma bitan argument, koji nema veze sa modom. U pitanju je privilegija da dobijamo svetlošću okupan stan, što je teže postići onima koji žive na nižim spratovima.
Prirodno svetlo u kući je nesumnjivo jedna od prednosti prema kojoj niko ne ostaje ravnodušan. Jer, pored toga što je svetlost faktor koji bitno utiče na lepotu i zdravlje ambijenta, svetla kuća će vam dozvoliti svestranost prilikom organizovanja prostora, jer ćete biti u prilici da iskoristite najviše mesta koja obasjava sunce za postavljanje trpezarije, pravljenje ličnog prostora za čitanje, čak i za kuvanje i obavljanje drugih zadataka pod prirodnim svetlom.
Uticaj prirodnog svetla na zdravlje
Sunčeva svetlost ima pozitivan uticaj po naše zdravlje: utiče na povećanje količina vitamina B i D u našem telu, podstiče apetit, poboljšava varenje i probavu hrane, jača naš imunološki sistem, itd.
Uticaj na naše mentalno zdravlje
Sigurno ste primetili kada je sunčan dan da se svi osećamo nekako veselije, produktivnije i sa više optimizma.
Naučno je dokazano da sunčeva svetlost pozitivno utiče na naše mentalno zdravlje, pomaže u smanjenju stresa i čini nas srećnijima. Pod uticajem sunca organizam luči “hormon sreće” seratonin koji izaziva osećaj zadovoljstva.
Ekonomičnost i ušteda energije za grejanje
Svetao stan je i topao stan. Što više sučeve svetlosti ulazi u prostorije to će one biti toplije, tražiće manje dogrejavanje i manju potrošnju energenata, a sa time će i računu za grejanje biti manji.
Nije nevažno i to da sa manjom potrošnjom uglja, drva, gasa ili koji već energens koristimo za zagrevanje, utičemo na veću energetsku efikasnost i manje zagađivanje naše životne sredine.